Błędy projektowe

             Na zamieszczonym rysunku widać kilka błędów.

Pierwszy to sposób wykonania warstw posadzkowych pod oknem. Przy tak zaprojektowanym rozwiązaniu macie pewność że okno (w tym przypadku ciężkie okno przesuwne) dozna znacznego osiadania, gdyż cienka wylewka betonowa oraz ocieplenie nie są w stanie przenieś obciążeń liniowych od okna, która wynoszą około 200kg, 

Drugi błąd to grubość warstw posadzkowych na poziomie stropu nad parterem. Zaprojektowana grubość to 7,0cm, natomiast przy realnym układzie warstw posadzkowych potrzebujemy około 14cm czyli: warstwa wykończeniowa - 2cm, beton - 7cm, wygłuszenie/ocieplenie -  5cm. Należy pamiętać , że minimalna grubość wylewki betonowej w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego to 6,5cm. 

             Na zdjęcia przedstawiono praktyczne i proste w wykonaniu schody w konstrukcji stalowe. Są to schody gdzie odchodzi problem poślizgu  oraz zalegania śniegu. Są one bardzo wytrzymałe , główna konstrukcja stworzona z profili prostokątnych szczelnie zamkniętych, a same stopnie z wykonane z krat pomostowych np typu "WEMA" .  Na przedstawionych zdjęciach  widzimy 17 stopni,  organizują przejścia na poziom około 300cm ponad terenem. Wysokość stopnia około 17,5 cm,  głębokość 27cm, szerokość schodów 100cm.

Proste schody - a bardzo praktyczne

Architekt Będzin, Architekt Dąbrowa Górnicza

Po projekt domu inwestor zgłosił się około 2,5 roku temu. czas wykonania projektu domu jednorodzinnego wraz mapą geodezyjną do celów projektowych i badaniami geologicznymi to okres około 3 miesięcy, projekt i badania geologiczne były wykonywanie równolegle z mapą geodezyjną do celów projektowych.  Po upływie około miesiąca (budynek nie oddziaływał na działki sąsiednie) otrzymałem pozwolenie na budowę, które od razu uprawomocniłem. Następnie na działkę został wezwany geodety i wytyczył budynek w terenie i rozpoczęto roboty budowlane. Zaczynając od wykopów. Ponieważ grunt był wcześniej sprawdzony (badania geologiczne) wiedziałem, że nie będzie problemów po wykopach i że nie trzeba będzie wzmacniać gruntu, poprzez jego wymianę  czy inne roboty budowlane. Zatem w następnej kolejności zostały rozpoczęto roboty dotyczące fundamentów i aż do dachu trwały one około 4 miesięcy. W dalszej kolejności były wykonywane roboty instalacyjnej, wcześniej montaż stolarki okiennej, bramy garażowej i drzwi tymczasowych. Później tynki, posadzki. I tak minęły kolejne 5 miesięcy. W dalszej kolejności zostało wykonane ocieplenie (po wysuszeniu tynków i posadzek, aby izolacja cieplna dachu nie zamokła), a potem wykonane było ocieplenie ścian od zewnątrz wraz z nałożeniem tynku mineralnego i wyprawy elewacyjnej).

          Obecnie mamy pomalowane pomieszczenia, ułożone płytki ceramiczne na ścianach i posadzkach, zamontowane urządzenia sanitarne, elektryczne, ogrzewania, zamontowaną stolarkę drzwiową. Na parterze można już mieszkać, na poddaszu brakuje jeszcze drzwi do pomieszczeń. 

         Zatem okres budowania wraz z projektem wynosił około 2,5 roku i jest to - uważam, bardzo dobry czas. Najkrótszy czas wybudowania budynku jaki udało mi się osiągnąć, wynosił 8 miesięcy, dla powierzchni parteru 60m2 i poddasza 50m2 (powierzchnia użytkowa poddasza jest mniejsza niż parteru ze względu na skosy ograniczające powierzchnię).

                 W związku z licznymi pytaniami na temat zakończenia budowy, postanowiłem napisać w temacie zakończenia budowy post.  Na zdjęciu przedstawiony jest budynek mieszkalny jednorodzinny, zaprojektowany w konstrukcji tradycyjnej murowanej, z dachem wielospadowym, ławami fundamentowymi żelbetowymi i ścianami fundamentowymi z bloczków fundamentowych.

Jak długo trwa budowa domu jednorodzinnego - radzi architekt Będzin

Architekt z Będzina, Architekt z Dąbrowy Górniczej

Biuro projektów Będzin Biuro Projektów Dąbrowa Górnicza.

        Jesteśmy twórcami tego domu od samego początku. W naszych oddziałach powstawała koncepcja, rysunki architektoniczne i konstrukcyjne. uzyskiwaliśmy również pozwolenie na budowę. 

   Na załączonym zdjęciu widać już fazę końcową. Budynek jest użytkowany zarówno na parterze , jak poddaszu. Powierzchnia użytkowa około 140m2 na parterze. Ogrzewania gazowe z możliwością zmiany na dowolne. Budynek nie jest podpiwniczony, ale dopuszcza się taką możliwość. 

Na zdjęciu widoczna żelbetowa konstrukcja budynku z wypełnieniem pustakiem Porotherm klasy 15. Projekt zrobiony w mojej pracowni w Będzinie. Architekt zaprojektował najpierw wizualizację 3D, głównym, ciekawym elementem jest wypełnienie szklaną ścianą, której jeszcze obecnie nie widać.  Śląsk będzie miał kolejną ciekawą wizytówkę. Poniżej jeszcze zdjęcie wizualizacji.

Architekt - Będzin.

Rozbudowa budynku w konstrukcji tradycyjnej

2022 by Mirek Piotr Biuro Projektów Architektura i Konstrukcja