2022 by Mirek Piotr Biuro Projektów Architektura i Konstrukcja
Na zdjęciu widoczna żelbetowa konstrukcja budynku z wypełnieniem pustakiem Porotherm klasy 15. Projekt zrobiony w mojej pracowni w Będzinie. Architekt zaprojektował najpierw wizualizację 3D, głównym, ciekawym elementem jest wypełnienie szklaną ścianą, której jeszcze obecnie nie widać. Śląsk będzie miał kolejną ciekawą wizytówkę. Poniżej jeszcze zdjęcie wizualizacji.
Architekt - Będzin.
Jesteśmy twórcami tego domu od samego początku. W naszych oddziałach powstawała koncepcja, rysunki architektoniczne i konstrukcyjne. uzyskiwaliśmy również pozwolenie na budowę.
Na załączonym zdjęciu widać już fazę końcową. Budynek jest użytkowany zarówno na parterze , jak poddaszu. Powierzchnia użytkowa około 140m2 na parterze. Ogrzewania gazowe z możliwością zmiany na dowolne. Budynek nie jest podpiwniczony, ale dopuszcza się taką możliwość.
W związku z licznymi pytaniami na temat zakończenia budowy, postanowiłem napisać w temacie zakończenia budowy post. Na zdjęciu przedstawiony jest budynek mieszkalny jednorodzinny, zaprojektowany w konstrukcji tradycyjnej murowanej, z dachem wielospadowym, ławami fundamentowymi żelbetowymi i ścianami fundamentowymi z bloczków fundamentowych.
Po projekt domu inwestor zgłosił się około 2,5 roku temu. czas wykonania projektu domu jednorodzinnego wraz mapą geodezyjną do celów projektowych i badaniami geologicznymi to okres około 3 miesięcy, projekt i badania geologiczne były wykonywanie równolegle z mapą geodezyjną do celów projektowych. Po upływie około miesiąca (budynek nie oddziaływał na działki sąsiednie) otrzymałem pozwolenie na budowę, które od razu uprawomocniłem. Następnie na działkę został wezwany geodety i wytyczył budynek w terenie i rozpoczęto roboty budowlane. Zaczynając od wykopów. Ponieważ grunt był wcześniej sprawdzony (badania geologiczne) wiedziałem, że nie będzie problemów po wykopach i że nie trzeba będzie wzmacniać gruntu, poprzez jego wymianę czy inne roboty budowlane. Zatem w następnej kolejności zostały rozpoczęto roboty dotyczące fundamentów i aż do dachu trwały one około 4 miesięcy. W dalszej kolejności były wykonywane roboty instalacyjnej, wcześniej montaż stolarki okiennej, bramy garażowej i drzwi tymczasowych. Później tynki, posadzki. I tak minęły kolejne 5 miesięcy. W dalszej kolejności zostało wykonane ocieplenie (po wysuszeniu tynków i posadzek, aby izolacja cieplna dachu nie zamokła), a potem wykonane było ocieplenie ścian od zewnątrz wraz z nałożeniem tynku mineralnego i wyprawy elewacyjnej).
Obecnie mamy pomalowane pomieszczenia, ułożone płytki ceramiczne na ścianach i posadzkach, zamontowane urządzenia sanitarne, elektryczne, ogrzewania, zamontowaną stolarkę drzwiową. Na parterze można już mieszkać, na poddaszu brakuje jeszcze drzwi do pomieszczeń.
Zatem okres budowania wraz z projektem wynosił około 2,5 roku i jest to - uważam, bardzo dobry czas. Najkrótszy czas wybudowania budynku jaki udało mi się osiągnąć, wynosił 8 miesięcy, dla powierzchni parteru 60m2 i poddasza 50m2 (powierzchnia użytkowa poddasza jest mniejsza niż parteru ze względu na skosy ograniczające powierzchnię).